Sakroiliak Eklem Bozukluğu ve Tedavisi

Ana Sayfa / Sakroiliak Eklem Bozukluğu ve Tedavisi

Sakroiliak Eklem Bozukluğu ve Tedavisi

 • Sakroiliak Eklem Nerede Bulunmaktadır?

  Sakroiliak eklem kuyruk sokumu kemiği ile leğen kemikleri arasında bulunan eklemdir. Belirgin bir hareketi yoktur. Yürüme ve öne eğilme esnasında 1-2 milimetrelik hareketler yapar. Omurga üzerine binen gövde yükünün eşit derecede kalçalara ve bacaklara iletilmesini sağlayan bu eklem siyatik sinirle de yakın komşuluktadır.

 • Sakroiliak Eklem Bozuklukları Nedenleri

  Uzun süreli oturmak, öne eğilerek çalışmak gibi nedenlerle sakroiliak eklem bozulur. Hastada belin yan tarafından kalçaya doğru yayılan ağrı oluşur. Bazen siyatik sinir de etkilenir ve tüm bacağa yayılan ve bel fıtığını taklit eden ağrı, yanma, uyuşma hissi oluşabilir.

 • Sakroiliak Eklem Bozukluğu

  Sakroiliak eklem bozukluğu nörolojik muayene ile konur. Görüntüleme yöntemleri bel fıtığı gibi diğer olasılıkları ekarte etmek için gerekebilir. Manuel terapi ve kayropraksi ile genellikle düzelir. Akut dönemde şiddetli ağrı olabilir. Bu durumda manipülasyon sakıncalıdır.

  Sakroiliak eklem bozukluğunda eklem içi enjeksiyon oldukça başarılı yanıtlar verir. Enjeksiyonla lokal anestezik verilir. Genellikle eklem içi enjeksiyon esnasında bir miktar azot çıkışı da gözlenebilir.