Ameliyatsız Tedavi Yöntemleri

Ana Sayfa / Ameliyatsız Tedavi Yöntemleri

Ameliyatsız Tedavi Yöntemleri Nelerdir

 • Muayene Sonrası

  Bel veya boyun fıtığı olan hastaların görüntüleme yöntemleri ile tespitinin ardından nörolojik muayenelerinin yapılması gerekir. Eğer kuvvet kaybı yoksa ilaç tedavisi, fizik tedavi, manuel terapi, kayropraksi, mikroenjeksiyonlar denenebilir.

 • İlaç tedavisi

  İlaç tedavisi; genellikle ağrı kesici ve kas gevşetici ilaçlar kullanılır. Bu ilaçlar karaciğer veya böbrekten atıldığı için çok uzun süreli tedaviden kaçınılmalıdır.

 • Fizik tedavi

  Fizik tedavi; Hastanın fıtığına ve kas spazmına yönelik bir dizi fonksiyonel eklem hareketini ve kas spazmını çözmek amaçlı sıcak uygulamaları içerir.

 • Manuel terapi

  Manuel terapi; son yıllarda etkinliği anlaşılmış ve uygulama sahası genişlemiştir. Manuel terapi masaj değildir. Bilimsel anlamda kaslar ve eklemlerde oluşan blokajların( hareket kısıtlılıkları) kas ve eklemlerin izometrik gerilmeleri ile çözülmesine yönelik hareketleri içerir. Bu sayede kas blokajlarına bağlı oluşan omurga ve eklem hareket kısıtlılıkları önlenir. Duruş bozukluklarında etkilidir.

 • Kayropraksi

  Kayropraksi; Omurga ve duruş bozukluklarına bağlı oluşan eklemlerin fonksiyonel bozukluklarının  elle tedavisini içerir.

 • Mikroenjeksiyonlar

  Mikroenjeksiyonlar; özellikle omurga çevresi kasların spazmlarında kuru iğneleme,lokalanestezik uygulama ve steroid uygulamalarını içerir. Amaç kontrolsüz spazmların önlenmesidir.